Przełomowa technologia oczyszczania spalin

dodano: 25/08/2007 01:07 • komentarze: 0 • odsłony: 2788 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Simon

Przełomowa technologia oczyszczania spalinNowy katalizator do samochodów z silnikami benzynowymi, który zawiera o połowę mniej metali szlachetnych w porównaniu ze stosowanymi obecnie tradycyjnymi katalizatorami, udało się opracować specjalistom z japońskiego koncernu motoryzacyjnego. Nowa technologia nie powoduje pogorszenia parametrów katalizatora.

Nowy katalizator będzie montowany w przyszłych modelach pojazdów już w roku 2008.

Katalizator oczyszczający spaliny samochodowe zawiera platynę (Pt), rod (Rh) i pallad (Pd). Zachodzą w nim reakcje chemiczne między metalami szlachetnymi i gazami spalinowymi, w wyniku których tlenki azotu (NOx), tlenek węgla (CO) i węglowodory (HC) przekształcane są w nietoksyczne substancje, takie jak azot (N2), woda (H2O) i dwutlenek węgla (CO2).

W konwencjonalnym katalizatorze, jego wysoka temperatura powoduje agregację cząsteczek metali szlachetnych, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni kontaktu metalu ze spalinami i pogorszenia efektywności ich oczyszczania. W celu skompensowania tych strat i utrzymania skutecznego poziomu oczyszczania, obecnie stosowane katalizatory zawierają większą ilość metali szlachetnych.

Dzięki zaawansowanej nanotechnologii firmie Nissan Motor udało się zapobiec agregacji cząsteczek metalu w wysokich temperaturach katalizatora.

Nowy katalizator poprawia czystość spalin, a jednocześnie wymaga zastosowania o połowę mniejszej ilości metali szlachetnych, co pomaga chronić środowisko i naturalne zasoby Ziemi, podkreślają przedstawiciele firmy.

W ramach Zielonego Programu 2010 Nissan będzie oferował zaawansowaną technologię i produkty przyczyniające się do zmniejszenia emisji CO2 na świecie oraz poprawy czystości spalin w celu ochrony powietrza, wód i gleby oraz zasobów nadających się do recyklingu.

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::