Rozpustne życie sprzyja nowotworom

dodano: 28/08/2007 12:01 • komentarze: 0 • odsłony: 3107 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Rozpustne życie sprzyja nowotworomPokusy hedonizmu: picie na umór, bezmyślne wygrzewanie się na słońcu oraz przesadne objadanie się, to czynniki tkwiące u podłoża rosnącej liczby zachorowań na raka - ostrzegają eksperci organizacji charytatywnej Cancer Research w Wielkiej Brytanii.

Eksperci przygotowali raport wskazujący na wzrost przypadków zachorowania na raka z powodu niezdrowego trybu życia. Według raportu połowie przypadków śmiertelnych dałoby się zapobiec, gdyby ludzie kierowali się zdrowym rozsądkiem: mniej pili, palili, jedli i nie wystawiali się nadmiernie na działanie promieniowania słonecznego.

Przypadki raka jamy ustnej, który kojarzony jest z paleniem i piciem, w latach 1995-2004 zwiększyły się o blisko jedną czwartą. W najszybszym tempie (o 43%) w tym samym okresie wzrosła liczba zachorowań na złośliwy przypadek czerniaka (melanomy), najgroźniejszej odmiany raka skóry.

Raport odnotowuje też wzrost liczby zachorowań na raka nerek, choroby częściej występującej u ludzi otyłych i palaczy, a także przyrost (ok. 20%) liczby zachorowań na raka macicy, choroby, na którą podatne są kobiety z nadwagą.

Nadwaga często tkwi u podłoża raka piersi u kobiet po menopauzie, raka jelita grubego, woreczka żółciowego i trzustki.

Cztery najczęściej spotykane typy raka atakują piersi, płuca, jelita i prostatę (ponad 50% ogółu zachorowań). Dane wskazują zarazem na wydłużanie się okresu pomiędzy wykryciem raka a zgonem. Według danych z 1995 r. ok. 40% pacjentów przeżywało ponad pięć lat od momentu postawienia diagnozy o chorobie nowotworowej, natomiast według statystyk z 2004 r. - 50%.

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::