Runy - wprowadzenie

dodano: 10/03/2010 18:15 • komentarze: 7 • odsłony: 12459 • kategoria: Ezoteryka/Magia • dodał: Synthetic

Runy - wprowadzenie


Dzisiaj będzie, jak nietrudno się domyślić po tytule, o runach. Temat jest szeroki niczym rzeka, ale chyba jeszcze nikt w serwisie nie stanął mu naprzeciw. Zatem zrobię to ja, byście informacji na ten temat nie musieli szukać daleko.

Tradycyjnie zaczniemy od samego początku, czyli od etymologii samego pojęcia „runa”. Wywodzi się ono od staronordyckiego „run” oznaczającego „tajemnicę”, „sekret”.
Właśnie tamtejsze ludy używały run jako pierwsze. Głównym ich zastosowaniem – podobnie jak pisma klinowego czy hieroglificznego – było zapisywanie różnych, często błahych rzeczy, jednak ich głównym zastosowaniem pozostawało wróżenie i magia. Według mitologii nordyckiej podarował je ludziom Odyn, bóg wojny i wojowników, ale także mądrości czy poezji.

Najstarsze zapisy runiczne pochodzą z ok. 200 r. N. E. Są krótkie, niejasne i trudne do przetłumaczenia. Ustalono jednak, że do około 650 r. Stosowano tzw. „starszy Futhark”, a następnie cały alfabet zaczął się komplikować – Szkocja i Norwegia używała Futharku z szesnastoma lub osiemnastoma runami, natomiast Anglia rozwinęła swoją własną wersję tegoż, z dwudziestoma czterema lub nawet trzydziestoma runami.

Teraz pewnie powiecie: „No dobrze, ale dlaczego to się tak kretyńsko nazywa?”. Już odpowiadam. Nazwa całego alfabetu bierze się od pierwszych sześciu run (zamiennie będę je nazywał symbolami), które znajdziecie w dalszej części tekstu.
Około roku 1000 przyszedł smutny czas dla pisma runicznego – zostało powoli wypierane przez łacinę aż wreszcie zaniknęło całkowicie.

Dlaczego więc teraz o tym piszę? Otóż pismo runiczne tylko zaniknęło, nie umarło. Obecnie przeżywa swój renesans, podobnie jak karty tarota, znajdując zastosowanie w celach wróżebnych czy magicznych. W sklepach, na stoiskach znaleźć możecie karty, kamienie, czy kawałki drewna z wyrysowanymi symbolami runicznymi oraz opisy ich niesamowitych właściwości. Czy to, co o runach piszą, to prawda – nie wiem, ale uważam, że warto zastanowić się przed ich zakupem dwa razy.

Właśnie – „zakupem”. W środowiskach czynnie zajmujących się runami popularna jest opinia, że runy, których chcecie używać, powinniście zrobić sami i zgadzam się z tym całkowicie. Z czego, zapytacie? To proste – symbole możecie umieścić na kamieniach, drewnianych krążkach czy chociażby kartkach – i macie swoje własne runy.
Jednak to nie jest zabawka, co też powinniście wziąć pod uwagę.

Czas, abyście zobaczyli sobie cały alfabet wraz z nazwami poszczególnych symboli. Zajmę się tylko futharkiem starszym, pierwotną wizją alfabetu, składającą się z 24 symboli.

Runy - wprowadzenieIstnieje też jeszcze jedna runa, wokół której z roku na rok narasta coraz więcej kontrowersji. Jest nazywana „wyrd” i... jest pusta. Nie ma na niej żadnego symbolu. Jednak jest ona tylko wymysłem obecnej epoki, nie ma absolutnie nic wspólnego ze starymi, klasycznymi alfabetami i nie znaczy tak naprawdę nic.


Ten tekst nie ma na celu nauczenia Was czegokolwiek, chciałem Was tylko zainteresować tematem. Obiecuję, że jeszcze nie raz do niego wrócę i przygotuję coś dokładniejszego ;)

źródła: Internet
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: szymon21krakow data: 2010-03-24 00:17:26
A dałbyś radę opisać działanie każdej z run, czy coś w tym stylu? Wolę nie rysować tych znaków nim nie będę wiedział co mogą wywołać...
dodał: Synthetic data: 2010-03-25 01:37:36
Jasne, że dałbym, ale teraz tego nie zrobię ;)
dodał: Krepel data: 2010-04-01 11:55:21
Jeśli chcesz Synthetic moge posłać Ci stronę gdzie są opisane wszystkie runy :p Może okazać sie to przydatne w robieniu artykułu:)
dodał: Synthetic data: 2010-04-02 01:13:45
Nieee, nie okaże się :P Bo artykuł będzie, ale w NIECO innej formie niż ta, do której jesteście przyzwyczajeni :)
dodał: Galadriel data: 2010-04-15 17:52:19
Napisz..:)
dodał: Jolina data: 2010-09-28 15:57:46
Male pytanie. Napisales, ze runy sa alfabetem, tak wiec rozumiem, ze uzywajac pojedynczych runicznych "liter" mozemy wlasciwie wszystko nimi zapisac, jak w alf. lacinskim, rosyjskim czy innym, czy tak? Np. slowo: data. Powinno byc: d(aguz)a(lgiz)t(iwaz)a(lgiz). Mam racje? Chociaz patrzac na niego, wystepuja tam 2 samogloski "a", 2- "i", 2- "e" oraz dwie spolgloski "t". Jak wiec nalezy go czytac, interpretowac? Czy na zasadzie naszego ( nie mam polskich znakow): "e" i "e"; "u" i "o" z kreska, czy podobnie? Mozesz to objasnic?
dodał: Nessimeriel data: 2011-01-15 13:56:15
A jabym się chętnie nauczyła pisać i czytac runy, więc jeśli wiesz co na ten temat to proszęo wpis.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::