Słownik pojęć paranormalnych
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T W U Y Z
Abaddon - niszczyciel.Zwierzchnik demonów siódmego stopnia.Czasami też imię anioła śmierci z Apokalipsy .
Abalam - Mało znany książę piekieł. Należy do świty Pajmona.
ABIGOR - Demon wyższej rangi, wielki książę piekielnego imperium.Sześćdziesiąt legionów czeka na jego rozkazy.Ukazuje się pod postacią jeźdźca dzierżącego lancę, sztandar lub berło.Zwyczajowo odpowiedzialny jest za wszystko, co dotyczy sekretów wojny, zna przyszłość i wskazuje dowódcom środki, dzięki którym zyskują sobie miłość żołnierzy.
ADHAB (ALGAB) - Czyściec muzułmański gdzie dusze złych dręczone są przez czarne anioły-Munkira i Nekira.
Adoracja Ropuchy. - Czarownicy w czasie swych tajemnych zebrań adorują nie tylko diabła.Każdy początkujący czarownik, po odbyciu wielu prób, otrzymuje ropuchę z nakazem jej czczenia, co wypełnia całując ją na znak szacunku.
Aeromancja - Umiejętność przepowiadania rzeczy przyszłych na podstawie obserwacji powietrza i zachodzących w nim zjawisk. Kometa np. zwiastuje śmierć jakiejś znacznej osobistości. Te same niezwykłe przepowiednie można uzyskać praktykując teratoskopię.
Afryt - czasami zwane są także ifrytami i efrytami. W wierzeniach arabskich są duchami ofiar morderców, które powracają do świata fizycznego w poszukiwaniu zemsty.
AGAT - Kamień szlachetny, któremu starożytni przypisywali właściwości, jakich on wcale nie ma, m.in. takich, jak wzmacnianie serca, ochrona przed zarazą czy leczenie ukąszeń skorpiona i żmii.
Agathion - Demon opiekuńczy ukazujący się zawsze w południe pod postacią osła lub człowieka.Czasem udaje się go zamknąć w talizmanie, butelce lub też w magicznym pierścieniu .
Aksafat - Demon przyzywany w litaniach sabatu.
Aksynomancja - Aksynomancja to wróżenie za pomocą siekiery lub topora.
Jeden ze sposobów praktykowania :
- Gdy chce się wykryć złodzieja, wbija się siekierę w ziemię, ostrzem do dołu, a trzonkiem ku górze .Tańczy się w kole wokół wbitej siekiery aż do momentu, w którym trzonek się zachwieje a siekiera upadnie na ziemię wskazując winowajcę .
Alchemia - (arab. al-chimija, które tworzy przedrostek “al” + greckie ”chymeia” – łączyć, stapiać) średniowieczna dyscyplina łącząca w sobie elementy wielu nauk (np. chemii, fizyki, matematyki) i okultyzmu. Głównym, a jednocześnie wspólnym celem alchemików było wynalezienie receptury przemiany ołowiu w złoto, leku na wszystkie choroby i odnalezienie tzw. kamienia filozofów, czyli eliksiru nieśmiertelności.
Amityville - dom w USA, jedno z bardziej nawiedzonych miejsc w całych Stanach Zjenoczonych. Powstało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, a także książek opisujących wydarzenia, które miały tam miejsce.
Amulet - (łac. “amuletum” – rzecz lub czynność chroniąca przed nieszczęściami) mały przedmiot z tworzyw sztucznych bądź naturalnych, służący do obrony przed różnymi magicznymi zjawiskami. Często mylony z talizmanem, jednak mający z nim niewiele wspólnego.
Angagok (Angekok) - eskimoski szaman. Swojego rodzaju medium mające zdolność porozumiewania się z duchami z innych światów, często w celu przebłagania ich, by te nie zsyłały nieszczęść na jego lud.
Anielski włos - według ufologów pozostałość po lądowaniu statków istot pozaziemskich. Substancja pojawiała się w ważnych momentach historii ludzkości, lecz bardzo trudną ją zebrać, ponieważ szybko ulega dezintegracji.

Animizm - (łac.anima – dusza) forma wierzeń polegająca na uznawaniu każdej rzeczy za ożywioną i posiadającą własną duszę, oprócz człowieka głównie roślin i zwierząt.
Anioł - według większości religii, w której ów byt występuje, jest istotą stworzoną przez Boga, wspierającą jego działania i często posiadającą dużą władzę we wpływaniu na ludzie poczynania. Wyróżnia się wiele rodzajów aniołów, a każda “grupa” określa jednocześnie wąski zakres funkcji. Najbardziej znanymi są Serafiny, Archaniołowie, Cherubiny i Trony.
Antychryst - (gr. antichristos, anti – przeciw, zamiast + christos – pomazaniec) główny oponent Jezusa Chrystusa. Dokładna jego odwrotność, nieskończone zło, Szatan, kusiciel, książę ciemności, w wierzeniach judeo-chrześcijańskich główny duch zła w całym wszechświecie.
Aport - hipotetyczne zjawisko polegające na spontanicznym (a więc bez udziału ludzkiej siły) przemieszczaniu się przedmiotów, swoistej telekinezie. Często występujące na seansach spirytystycznych.
Astral - (inaczej plan astralny) – określenie wymiarów, po których wędrują osoby odbywające podróż astralną. Składa się z myślokształtów tworzących astralną rzeczywistość, ograniczoną jedynie wyobraźnią danej osoby. Istnieje część planu astralnego, która przenika się z naszą fizyczną płaszczyzną, zatem można tam spotkać odpowiedniki obiektów występujących w “naszym świecie”.

Astrologia - Astrologia (z gr. αστρολογία = άστρον + λόγος, dosłownie "nauka o gwiazdach") – badanie położenia ciał niebieskich przy założeniu, że istnieje korelacja między zjawiskami na niebie a losem poszczególnych ludzi i wydarzeniami na Ziemi.

Atlantyda - legendarna wyspa, jednocześnie państwo na Atlantyku, którego władcy w IX tysiącleciu p. n. e. panowali nad wielkimi połaciami terenu - całą Libią, aż do granic Egiptu i nad Europą, aż po Tyrrenię (północną część Półwyspu Apenińskiego). Wskutek trzęsienia ziemi całe państwo pogrążyło się w oceanie, ocalała tylko mała część wyspy, do której nie można się było dostać, bowiem książka opisująca tę drogę – zaginęła. Badacze do dziś toczą spory o jej istnienie.
Aura - niezwykłe zjawisko będące kolorowymi poświatami okalającymi każdą żywą istotę. Umiejętność jej widzenia i “czytania” (kolor aury ma swój odpowiednik w naszym świecie) da się uzyskać po serii kilku prostych ćwiczeń i nazywana jest auroskopią (łac. aura - wyziew, lekki blask + gr. skopeo – oglądam).
Autohipnoza - (gr. autos - sam, własny + hypnos – sen) umiejętność wprowadzania się w stan hipnozy. Można nauczyć się tego samemu, lub od hipnotyzera, który hipnotyzując, wskazuje jedno słowo lub gest, po zauważeniu którego popadamy w trans.

Autostopowicze - specyficzny rodzaj zjaw, które pojawiają się na drodze przed podróżnikami lub na poboczach, po czym niespodziewanie znikają. Mają “cielesną” postać, niekiedy nawet prowadzą krótkie rozmowy. Sporadycznie ostrzegają przed wypadkami.
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::