Słownik pojęć paranormalnych
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T W U Y Z
Demon - (gr. δαίμων daimon - dosłownie ten, który coś rozdziela lub ten, który coś przydziela, także: nadprzyrodzona potęga, dola; łac. daemon) – istoty występujące w wielu wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową; istoty o cechach na wpół ludzkich, na wpół boskich; najczęściej są to nieprzyjazne człowiekowi duchy, związane pierwotnie z pojęciem nieczystości sakralnej.

Dermooptyka - (ang. dermo-optical perception, DOP, czasem bio-introscopy) to domniemana zdolność postrzegania światła i barw za pośrednictwem skóry. Osoby deklarujące posiadanie takich umiejętności najczęściej twierdzą, że są w stanie rozpoznawać kolory lub nawet czytać tekst za pomocą palców u rąk. Dermooptyka uznawana jest za zjawisko z pogranicza pseudonauki i parapsychologii; nie istnieje wiarygodna teoria naukowa, która dopuszczałaby istnienie takiego zjawiska, nie zostało ono też zademonstrowane w warunkach pozwalających na wykluczenie oszustwa.

Diabeł - (gr. diabolos - oskarżyciel, oszczerca) w judaizmie i chrześcijaństwie jest to ogólne określenie upadłych aniołów. W demonologii oraz satanologii średniowiecznej tworzą uporządkowane "społeczeństwo", z zachowaniem własnej hierarchii. W folklorze polskim są rogatymi postaciami wywodzącymi się od złośliwych demonów - Czartów i Biesów.
Dom pani Winchester - nieukończona rezydencja Sary Winchester, wdowy po Williamie Winchesterze, dziedzicu fortuny Olivera Winchestera. Jest jedną z atrakcji San Josó, stolicy hrabstwa Santa Clara stanu Kalifornia. Słynie z niezwykłych elementów architektonicznych, jego właścicielka prawdopodobnie wierzyła, że uchronią ją przed duchami. Powszechnie uchodzi za nawiedzony. Jest jednym z historycznych rezerwatów stanowych.
Doppelgänger - jest to duchowa kopia żyjącej osoby; ciemna jaźń, o której się sądzi, że towarzyszy każdej osobie. Kopia ta zachowuje się tak samo jak oryginał i może oddziaływać na otaczający świat tak samo jak mogłaby zrobić to oryginalna postać.
Duch - istota niematerialna, zwykle niewidzialna, przypisywana duszom zmarłym, w społeczeństwie duch jest postrzegany jako zła, straszna istota
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::