Stres pogrubia

dodano: 05/07/2007 01:10 • komentarze: 0 • odsłony: 2156 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Nowo zbadany mechanizm biologiczny sprawia, że długotrwały stres sprzyja tyciu - informuje "Nature Medicine".

Stres pogrubia


Wcześniejsze badania wykazały, że o ile pod wpływem krótkotrwałego stresu można schudnąć, to przewlekły stres prowadzi do przybierania na wadze.

Międzynarodowy zespół kierowany przez Zofię Żukowską badał myszy karmione dietą odpowiadającą typowemu "śmieciowemu jedzeniu" i poddawane stresowi (naukowcy trzymali je codziennie przez godzinę w płytkiej wodzie albo zamykali z agresywnymi osobnikami w jednej klatce). Prowadziło to w krótkim czasie do otyłości oraz cukrzycy i nadciśnienia.

Okazało się, że specjalny szlak neurochemiczny związany z wydzielanym pod wpływem stresu neuropeptydem Y (NPY) zwiększa gromadzenie się tłuszczu przy przewlekłym stresie, któremu towarzyszy bogata w cukry i tłuszcze dieta. Zablokowanie receptorów dla NPY zapobiegało odkładaniu tłuszczu i prowadziło do szybkiego chudnięcia - już w dwa tygodnie od zastrzyku.

W ten sposób można by dokonywać odpowiednika kosmetycznej liposukcji. Z drugiej strony, pobudzając gromadzenie tłuszczu w odpowiednich miejscach, można by powiększać biusty, modelować pośladki i uwypuklać zapadnięte policzki.

Naukowcy wystąpili już o patent i zaczęli negocjować z firmami farmaceutycznymi. Badania na ludziach mogłyby się rozpocząć w ciągu dwóch lat.

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::