Tajemnice udanego snu

dodano: 23/08/2007 01:41 • komentarze: 1 • odsłony: 3774 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Tajemnice udanego snuNaukowcy z San Diego zidentyfikowali chemiczną ścieżkę sygnałową organizmu, kluczową dla regulacji snu - informuje najnowszy numer pisma "Nature Neuroscience".

Naukowcy dokonali swoich ustaleń w badaniach na muszce owocowej. Drosophila melanogaster, nazywana po polsku muszką owocową, podobnie jak inne owady ucina sobie drzemki - przechodzi proces podobny do snu u ssaków, nie rusza się i odpoczywa po okresach aktywności.

Ralph Greenspan wraz z kolegami z The Neurosciences Institute w San Diego wykazał, że aktywacja receptora czynnika wzrostu naskórka (EGF), o którym wiadomo, że odgrywa rolę w utrzymaniu 24-godzinnego rytmu funkcjonowania organizmu, powoduje zwiększenie ilości i długości snu.

Zablokowanie receptora i ścieżki sygnałowej z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości snu u muszki i powoduje problemy z zaśnięciem.

Opisana przez naukowców ścieżka sygnałowa zachodzi w mózgu muszki w rejonie rozwojowo i funkcjonalnie podobnym do naszego podwzgórza - części mózgu kontrolującej sen.

Zdaniem autorów pracy muszka owocowa jest dobrym modelem do badania zjawisk związanych ze snem, doświadczenia można przeprowadzić łatwiej i szybciej, a naukowcy mają możliwość odkrycia cząsteczek sygnałowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania cyklu snu i czuwania.

Dzięki takim badaniom firmy farmaceutyczne będą mogły opracować lepsze leki dla cierpiących na bezsenność.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages/EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-07-26 20:15:38
ja mam baaaaardzo piękne sny ;)
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::