Tajemnicza komnata przy grobowcu cesarza Chin

dodano: 05/07/2007 18:35 • komentarze: 2 • odsłony: 6751 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Chińscy archeolodzy ogłosili, że wewnątrz kopca przykrywającego komorę grobową pierwszego cesarza Chin, strzeżonego przez słynne posągi Armii z Terakoty, znajduje się nieznana wcześniej podziemna komnata - donosi serwis internetowy BBC News.
Tajemnicza komnata przy grobowcu cesarza Chin
Źródła historyczne, opisujące grobowiec Cin Szy Huang-ti, pierwszego cesarza Chin z Dynastii Cin (221-207 r. p.n.e.), nie wspominają o komnacie, położonej wewnątrz piramidalnego kopca o wysokości 51 metrów, usypanego nad grobowcem cesarza, który znajduje się w pobliżu Xian, starożytnej stolicy imperium.

Tajemnicza komnata została odkryta dzięki zastosowaniu przez naukowców technologii służącej badaniom geofizycznym.

Zdaniem ekspertów komnata została wybudowana jako miejsce spoczynku dla duszy pochowanego w grobowcu cesarza.

Jak wyjaśnił Duan Qingbo, naukowiec z Instytutu Archeologii Shaanxi, piramidalny kopiec z ukrytą komnatą, mający cztery boki uformowane schodkowo, znajduje się w odległości około 1,5 kilometra od posągów z terakoty, przedstawiających żołnierzy naturalnej wielkości.

Chińskie władze nie wydały jeszcze - prawdopodobnie w oczekiwaniu na udoskonalenie technik archeologicznych - zezwolenia na prowadzenie prac wykopaliskowych w kopcu, który nie został nigdy przekopany. Od 2002 r. przy badaniach na stanowisku naukowcy korzystają z technologii geofizycznych.

W hołdzie za utworzenie zjednoczonego państwa chińskiego postać cesarza Cin Szy Huang-ti jest w Chinach wspominana z szacunkiem, mimo brutalnych metod, jakie stosował dochodząc do władzy i ją utrzymując.

źródła: PAP / wp.pl / fot. A.Stępień
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 19:18:15
mam takie samo zdanie jak eksperci ,,komnata została odkryta dzięki zastosowaniu przez naukowców technologii służącej badaniom geofizycznym'' Tylko dlaczego władze Chin nie chcą rozpocząć badań? Nowe odkrycia mogą przyciągnąć wielu turystów, na czym wzbogaciłby się kraj
dodał: Gaara data: 2011-08-22 19:19:59
Ups... sory ,,komnata została wybudowana jako miejsce spoczynku dla duszy pochowanego w grobowcu cesarza''. To moje zdanie
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::