Tarot

dodano: 30/06/2007 03:16 • komentarze: 2 • odsłony: 16480 • kategoria: Ezoteryka/Magia • dodał: Simon

Czym jest tarot?
Talia tarota to zestaw 78 kart do gry podzielonych na dwie części- arkana większe i arkana mniejsze. Arkana większe składają się z 22 kart atutowych; arkana mniejsze z pozostałych 56 kart, podzielonych na cztery kolory obejmujące po 14 kart.

Tarot


Symboliczne znaczenie liczby kart
Liczba kart atutowych tarota (22) ma symboliczne znaczenie. W kabale liczba 22 oznacza wszystkie rzeczy, w tym 22 litery występujące w alfabecie hebrajskim oraz 22 ścieżki kabały, linie na Drzewie Życia, linie prawdy i mocy reprezentujące schemat całego Wszechświata i drogę do Boga.

Tarot jako narzędzie w badaniu podświadomości
Wielu ludzi wierzy, że tarot stanowi narzędzie, środek służący do eksploracji osobistej podświadomości. Ikonografia kart w połączeniu z jej tradycyjną interpretacją uruchamia proces samooceny w osobie, dla której przeprowadza się wróżbę. Symbole przeobrażają się w przekazy o specyficznym znaczeniu dla każdego człowieka; następuje proces samooceny, dzięki któremu dana osoba wychwytuje możliwe znaczenie w tym, co usłyszała, poprzez zastosowanie tego do własnego życia.

Na przykład, jeśli z sesji tarota, ktoś dowie się, że z kart wynika, iż powinien zachować ostrożność i unikać niebezpieczeństw, a ta osoba, dajmy na to, właśnie zaczęła skoki na bungee dla zabawy, wróżba tej treści może z pewnością skłonić ją do poszukania sobie jakiegoś bezpiecznego hobby.

Tarot


Postrzeganie pozazmysłowe tarocisty
Powszechne są anegdotyczne relacje o wróżbach na podstawie kart tarota, które w jakimś sensie ratowały ludziom życie (czy też pieniądze albo dobra materialne, albo związki międzyludzkie). Osoby wierzące w takie działanie tarota są przeświadczone, że w trakcie rytualnego odczytywania tarota muszą być wyzyskiwane jakieś szczególne zdolności postrzegania pozazmysłowego u specjalisty od tarota, być może powstaje niezwykła więź pomiędzy nim a osobą, której wróży.

Historia tarota

Tarot


Tarot ma starożytne pochodzenie. Gra karciana opracowana we Włoszech w XIV wieku, nosząca nazwę taroka, wykorzystała karty tarota jako zwykłe karty atutowe do gry, co świadczy o tym, ze karty tarota musiały być starsze niż sam tarok. Niektórzy badacze wywodzą tarota ze starożytnego Egiptu.

Arkana większe

To głównie karty służące do wróżenia przy pomocy talii tarota, zaś interpretacja każdej z tych kart zależy od tego, czy leży ona w pozycji zwykłej czy odwróconej (w której obrazek jest do góry nogami). Są to: Głupiec, Mag (albo Kuglarz), Papieżyca (albo Wysoka Kapłanka), Cesarzowa, Cesarz, Papież, Kochankowie, Rydwan, Siła, Pustelnik, Koło Fortuny, Sprawiedliwość, Wisielec, Śmierć, Umiarkowanie, Diabeł, Wieża Rażona Piorunem (albo Dom Boga), Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd (albo Dzień Sądu), Świat.

Arkana mniejsze
Każdy kolor składa się z 10 kart numerowanych od asa do dziesiątki, oraz czterech kart "dworskich", do których należą: Król, Królowa, Rycerz i Giermek. Te kolory to: Monety (odpowiednik: karo), Pałki (odpowiednik: trefl), Kielichy (odpowiednik: kier), Miecze (odpowiednik: pik). Tarot w odróżnieniu od tabliczki ouija nie ma na celu przywoływania duchów. jest to narzędzie wróżebne. Natomiast to, ile ponadnaturalnej przedwiedzy przypisuje się indywidualnemu odczytywaniu tych kart, zależy głównie od indywidualnego podejścia.

Tarot

źródła: bartek9011.blox.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: aparat5 data: 2007-07-13 23:53:09
interesujący artykuł :)
dodał: Anne data: 2007-07-25 20:40:39
ciekawe
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::