Tarot - niestandardowe talie

dodano: 26/12/2007 00:02 • komentarze: 0 • odsłony: 5033 • kategoria: Ezoteryka/Magia • dodał: Simon

Tarot potępiony przez Kościół

Przez wiele lat zarówno karty do gry, jak i Tarot służyły wyłącznie celom hazardu. Zapewne stosowano je również w celach dywinacji, jednak nie ma na ten temat udokumentowanych dowodów. To właśnie hazard był jedną z ważniejszych przyczyn uznania kart za niegodziwe i wyklęte przez Kościół.

Używanie Tarota do celów dywinacyjnych jeszcze to spotęgowało. Ponadto nazwy i wizerunki na kartach, np. Diabeł i Śmierć, potęgowały jeszcze bardziej negatywne nastawienie Kościoła. Zaczęto łączyć karty z działaniem ciemnych, szatańskich mocy. Już w roku 1423 św. Bernard z Sienny wyklął publicznie karty do gry, uznając je za diabelski wynalazek. Tarot zyskał nazwą Biblii Szatana. Kościół zdecydowanie sprzeciwiał się kartom. Zresztą, wszelkie formy wróżbiarstwa uznawane były przez Kościół za niezgodne z Biblią.

Tarot - niestandardowe talieOkultystyczne powiązania Tarota

Za twórcę okultystycznych powiązań Tarota, jego związków z magią itd. uważa się Antoine'a Courta de Gebelin, który w latach 1773-1782 wydał dzieło swego życia- "Le Monde Primitif", gdzie dowodził, że Tarot jest w rzeczywistości tajną księgą kapłanów egipskich, którzy w ten sposób chcieli przechować swą wiedzę po zniszczeniu tajnych bibliotek.

Tarot - niestandardowe talieEnochian Tarot

Przykładem niestandardowej talii, może być "Enochian Tarot", obejmujący 78 kart plus osiem dodatkowych kart, mających za zadanie niejako wzmacnianie systemu magicznego. Mimo, że talia zawiera wszystkie karty standardowe, można mieć poważne wątpliwości, czy mamy tutaj do czynienia z Tarotem, bowiem system kart opiera się na znacznie odmiennej filozofii. Tarot Enochiański łączony jest z Aniołami, co wydaje się połączeniem raczej dziwnym i nieco niestosownym. No bo jak sobie wyobrazić np. Anioła Śmierci czy Anioła-Diabła ? Albo odpowiednik Wieży?

Osho Zen Tarot

Czasem próbuje się połączyć różne tradycje ezoteryczne, różne kultury i systemy filozoficzne. Przykładem niech będzie chociażby Osho Zen Tarot, łączący w sobie Tarota i filozofię buddyzmu.

źródła: tarot.zlotemysli.pl/2.php / paranauka.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::