Tarot - teorie powstania

dodano: 25/12/2007 18:53 • komentarze: 0 • odsłony: 5279 • kategoria: Ezoteryka/Magia • dodał: Simon

Tarot - teorie powstaniaWprowadzenie

Na temat Tarota krąży wiele legend i mitów, zarówno o jego pochodzeniu, powstaniu jak i o działaniu i powiązaniach. Niektóre z nich są mroczne, by nie powiedzieć wręcz demoniczne. Wiele z tych opinii wiąże Tarota z czarną magią, demonami, diabłami.

Pochodzenie Tarota

Pochodzenie Tarota nie jest znane. Jego powstanie w istocie kryje się w mrokach dziejów i jak do tej pory nikt nie stwierdził ani kiedy powstał Tarot, ani dokładnie gdzie. Tak naprawdę nie wiadomo również na jakiej działa zasadzie, czy jest to jak chcą niektórzy "przekaz" z bliżej nieokreślonej przestrzeni, od nieokreślonego kogoś czy czegoś, czy po prostu to mówi nasza intuicja. Nie jest również dowiedzione, co było pierwowzorem pierwszych talii kart. Pewne jest tylko to, że Tarot jest bardzo stary i liczy sobie co najmniej kilkaset lat. Różne dostępne źródła podają, że pojawił się w Europie między wiekami XII i XV.
Tarot - teorie powstania
Pierwsza wzmianka

Pierwsza wzmianka o Tarocie pochodzi z roku 1367 z miasta Bern, gdzie wydano zakaz ich używania. Takie sam zakaz został wydany we Florencji 10 lat później, karty zostały nazwane "naib"... Z kolei na synodzie w Worcester, w roku 1240 co prawda wspomniana została "Gra Króla i Królowej", nie wiadomo jednak, czy chodzi o karty, a zwłaszcza karty, które mogłyby być pierwowzorem Tarota.

Twierdzono też, że został przywieziony przez rycerzy powracających z wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, nie ma jednak absolutnie żadnych udokumentowanych dowodów na to, że tak w istocie było.
Tarot - teorie powstania
Teoria Desawatara

Istnieje teoria, która mówi, iż pierwowzorem Tarota była hinduska gra w karty, wynaleziona około 3000 lat temu w Indiach, nosząca nazwę Desawatara. Miała ona dotrzeć do Europy około X wieku, wraz z kupcami z jedwabnego szlaku. Dowodó jednak nie ma, by teoria ta była prawdziwa.

Teoria Moreau'a de Daumartina

Inna z kolei teoria, autorstwa Moera de Daumartina mówi, że Tarota stworzyli egipscy kapłani, którzy symboliczną wykładnię ruchów planet i gwiazdozbiorów przedstawili w sekwencji obrazów zawartych w kartach, zaś Tarot miał służyć do przechowywania wiedzy tajemnej tak, by nie dostała się w ręce niepowołanych, a samo odczytanie jej było dla postronnych utrudnione. Miała to być księga życia i tajemnic. Na poparcie tej teorii de Daumartin w swoim dziele "O pochodzeniu kształtów liter alfabetycznych wszystkich narodów itd." przedstawił rysunki poszczególnych konstelacji wykazując ich podobieństwo do niektórych kart Tarota. Wykazał również podobieństwo zachowania rzeźb i płaskorzeźb egipskich do wizerunków widniejących na kartach, jak również powiązania z wierzeniami egipskimi.
Tarot - teorie powstania
Kolejna teoria

Jeszcze inna teoria mówi, że pierwowzorem Tarota były karty chińskie, tzw. karty pieniężne, będące odmianą "mahjonga" jakoby przywiezione z Chin przez Marco Polo. Jest to mylne, gdyż po pierwsze, karty chińskie zawierały wizerunki postaci ze starochińskich romansów. Po drugie, spełniały głównie funkcję ozdobną, rozrywkową, i nie stwierdzono, by używano ich w innym niz zabawa celu. Po trzecie zaś, widniejące na kartach znaki pisma chińskiego najprawdopodobniej były niewłaściwie interpretowane przez Europejczyków, zostały po prostu źle przetłumaczone. W Chinach pierwsze karty malowane powstały około roku 1120, wykonano je dla konkubiny cesarza Seung-Ho, i miały służyć wyłącznie do zabawy.

Tarot powiązany z Kabałą

Istnieją teorie przypisujące Tarota kulturze żydowskiej, powołując się na powiązania z Kabałą. Tarot czytany wspak tworzy słowo "Tora" bez czytania litery t, która w języku francuskim jest niema. Stąd też łączenie z Kabałą i "dopisywanie" powiązań typu alfabet hebrajski. Słowo Tarot czytane w różnych kombinacjach tworzy zdanie: "Taro orat rota ator", co tłumaczone jest jako "Koło tarota ogłasza prawo Ator", i łączone jest z kulturą egipską. Tarot określa się jako drogę królewską, od tłumaczenia staroegipskiego , gdzie "tar" oznacza drogę, zaś "ro" to król lub królewski.

Tarot Persji

Kolejna zaś teoria przypisuje Tarota Persji, zresztą takich teorii jest wiele. I co najdziwniejsze, na przestrzeni lat były one obalane bądź wracały do łask. Nikt jednak definitywnie nie stwierdził kiedy i gdzie powstał Tarot.

Tarot - teorie powstania

źródła: tarot.zlotemysli.pl/2.php / paranauka.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::