Telepatia

dodano: 05/10/2009 18:24 • komentarze: 14 • odsłony: 16086 • kategoria: Parapsychologia • dodał: ghost456

Zjawisko telepatii znane było już przed naszą erą. Pierwsze wzmianki na temat tego Telepatiazjawiska zostały udokumentowane w Biblii, gdzie zdolności telepatyczne przypisywano istotom duchowym, a nie jak to w dzisiejszych czasach- zdolnościom ludzkiego umysłu. Telepatia, czy też inaczej mówiąc percepcja pozazmysłowa jest jedną z działów parapsychologii- dziedziny, która zajmuje się badaniem zjawisk mechanicznych lub psychicznych wywołanych przez siły, które zdają się posiadać inteligentny charakter, bądź też przez siły ludzkiego umysłu jak dotąd w żaden sposób nie udowodnione i potwierdzone naukowo. Telepatia jako zjawisko, z którym tylko na pozór rzadko się spotykamy również nie została potwierdzona i zbadana w rzetelnie naukowy sposób. Czym więc jest? W jaki sposób mamy z nią do czynienia?
Chcąc wytłumaczyć, czym jest telepatia należy zwrócić uwagę na pochodzenie tegoż słowa. Telepatia to z greckich słów tele (daleki) i patheia (uczucie). Jest to więc zdolność do ogólnie pojętej komunikacji między jedną istotą żywą a drugą bez użycia żadnych znanych człowiekowi form przekazu i bez użycia zmysłów. Istnieje wiele poglądów i opinii na temat percepcji pozazmysłowej. Niektórzy zwolennicy zjawisk nadprzyrodzonych uważają, że telepatia jest możliwa dzięki intuicyjnej komunikacji zwierząt, czy chociażby za pomocą tzw. zbiorowej świadomości. Zdaniem naukowców percepcja pozazmysłowa może mieć związek ze zdolnościami ludzkiego mózgu do wysyłania i odbierania swoistych fal mózgowych na duże odległości, ale z racji, że mózg ludzki pracuje na bardzo wąskim paśmie częstotliwości (do 100 Hz) to odczytywanie, poznawanie i odbieranie cudzych myśli jest w tym przypadku praktycznie niemożliwe. Mimo wszystko istnieje wiele relacji ludzi, którzy twierdzą, że Telepatiaposiadają zdolności wychwycenia cudzych myśli. Są osoby, które potrafią po prostu odgadnąć co w danym momencie ma na myśli druga osoba. Są i tacy, którzy utrzymują, że potrafią przeczuć kiedy zadzwoni do nich telefon od konkretnej osoby, nie umawiając się wcześniej na rozmowę telefoniczną. Przechodząc często ulicą jesteśmy w stanie przeczuć, że ktoś nagle spogląda na nas przez dłuższy czas. Czy to mogą być przykłady na istnienie zdolności telepatycznych? A może to tylko kwestia przypadku?
Jedno z najbardziej znanych i najpopularniejszych chyba przykładów percepcji pozazmysłowej dotyczy telepatycznego porozumiewania się bliźniąt jednojajowych. Powszechnie uznaje się, że bliźnięta łączy coś więcej niż tylko wygląd. W niektórych społeczeństwach wciąż pokutuje przekonanie, że bliźnięta mogą posiadać nie tylko identyczne cechy zewnętrzne, lecz nawet taką samą duszę. Dotyczy to głównie bliźniąt syjamskich, które miałyby posiadać wspólną duszę, która została rozdzielona wraz z rozłączeniem ich ciał. Bardzo często zdarza się, że bliźniacze rodzeństwo w tym samym czasie nuci tę samą piosenkę, bądź myśli o tym samym. Istnieją przypadki, w których bliźnięta rozdzielone spotykają się po wielu latach i okazuje się, że posiadali takie same samochody, mieli żony o identycznych imionach, w tym samym okresie porzucili naukę, chorowali w tym samym czasie na te same choroby i pracowali w identycznych zawodach (np. przypadek braci Jim). Tutaj należałoby się zastanowić nad tym, czy identyczne geny występujące u bliźniąt jednojajowych mogą w pewnym sensie odpowiadać za tak rażące podobieństwa i mają cokolwiek wspólnego z telepatią? Niektórzy naukowcy przeprowadzając badania twierdzą, że geny odpowiadają w pewnym stopniu za to kim będziemy w przyszłości, czym się będziemy interesować, co będziemy robić, ale bardzo wiele zależy jednak od środowiska w którym dorastamy, w którym zachodzi proces socjalizacji. Przecież przebywając w danym środowisku przyjmujemy te wartości i idee, które obowiązują w tym środowisku (np. istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko wychowujące się w środowisku patologicznym będzie w przyszłości miało do czynienia z alkoholizmem, albo dziecko posiadające geny palacza nie zostanie nim, jeżeli żyć będzie w społeczeństwie całkowicie zakazującym palenie papierosów). W przypadku rozdzielonych bliźniąt najczęściej wychowywały się one w odmiennych środowiskach, przyjęły od swoich różnych rodziców całkiem inne wartości, a pomimo wszystko podobieństwa pozostały. Wykluczyć tutaj należy również podobieństwo w budowie mózgu ze względu na jego plastyczność (nie każdy posiada identyczną budowę mózgu- zależy ona od nabywania wiedzy w procesie nauki, która z resztą jest indywidualna dla każdego przypadku). Znane są też poglądy, że bliźnięta potrafią porozumiewać się nie używając werbalnej komunikacji. Przykładem tutaj może być drastyczna historia bliźniaczek Nity i Nettie. W czasie śmiertelnego wypadku samochodowego, w którym uczestniczyła Nettie Peter, jej siostra Nity Hurst odczuwała w tym samym momencie ból w kolanie, a następnie dostrzegła wyskakujące ni stąd ni zowąd siniaki. Po pewnym czasie dowiedziała się, że jej siostra bliźniaczka zginęła w wypadku.
Zgodnie z badaniami jednego z najbardziej znanych niezależnych pisarzy i tłumaczy książek dotyczących parapsychologii- Guya Lyona Playfaira ok. 30% bliźniąt doświadczyło w życiu zjawiska percepcji pozazmysłowej. Do tego należałoby dodać tych, którzy uważają, że posiadają zdolności telepatyczne. Parapsychologia jako stosunkowo młoda dziedzina ciągle się rozwija. Telepatia, która jest przedmiotem badań tej nauki (albo dla niektórych paranauki) nie została jeszcze nigdy udowodniona w racjonalny sposób za pomocą wiarygodnych badań. Być może doczekamy się czasów, w których zjawisko percepcji pozazmysłowej w świetle badań naukowych uznane zostanie za zjawisko autentyczne…

Telepatia

źródła: Wikipedia, Internet
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: szymon21krakow data: 2009-10-06 15:06:28
ja z moja mama mam jakies telepatyczne wiezi, naprawde bardzo czesto zdarza sie ze w jednym momencie nagle po panujacej ciszy wypowiadamy identyczny wyraz czy nawet zdanie, po prostu czesto myslimy dokladnie o tym samym i dokladnie w tym samym momencie zaczynamy o tym mowic, dla mnie jest to niesamowite ale nie ma tygodnia zeby to sie nie zdarzylo
dodał: 666WalczaK666 data: 2009-10-06 18:03:23
po prostu podobny tok myślenia szymonie :)
/ wtedy mówi się - stawiasz piwo ;)
dodał: szymon21krakow data: 2009-10-07 00:30:02
to cos wiecej, "stawiasz piwo" z kumplami moze mi 3 razy sie przydarzylo a to jest okresowe, i nawet nie chodzi o tok myslenia, mozemy ogladac telewizje w ciszy i nagle razem podejmujemy jakis temat o ktorym nie bylo wogole mowy

a wogole to ten podobny tok myslenia to moze tez jest percepcja pozazmyslowa...
dodał: adrianac79 data: 2009-10-08 19:42:16
to ze nasz mozg nie funkcjonuje w pelni to znaczy nie wykorzystuje wszystkich swoich mozliwosci to fakt udowodniony naukowo wiec temat tu poruszony wydaje sie byc realny
dodał: szymon21krakow data: 2009-10-09 14:15:51
ja ma taka prosbe do osob piszacych te tematy - moze by tak dal rade ktos stworzyc jakis artykul na temat mnichow (tybetanskich, Shaolin itp), slyszalem o nich najrozniejsze rzeczy a fajnie by bylo jakby ktos to do kupy zebral
dodał: adrianac79 data: 2009-10-09 21:15:32
no fakt ciekawe czy rozne ciekawostki krazace o nich to prawda
dodał: Synthetic data: 2009-10-10 01:04:04
Szymon21krakow - jasne, że by dał. Ciągle, nieprzerwanie prowadzę "kampanię" pisania do mnie maili i PW na forum w sprawie tematów na arty.
Nie załatwiaj takich rzeczy przez komentarz.
dodał: szymon01 data: 2009-10-14 20:09:19
Ja myślę, że telepatia towarzyszy nie tylko bliźniętom. Ja porozumiewam się telepatycznie z moją przyjaciółką. Podobają nam się te same ciuchy, fryzury, buty no i nawet ludzie (oboje jesteśmy biseksualni). A po za tym jak ja ostatnio nie byłem w szkole, a ona była, wróciła wcześniej (o czym jeszcze wtedy nie wiedziałem), miała doła i chciała pogadać, to normalnie miałem taką potrzebe do niej zadzwonić, że zadzwoniłem do niej w chwili gdy sięgnęła po telefon, żeby zadzwonić do mnie. No, a po za tym to by długo opowiadać, więc jeśli mnie ktoś nie poprosi, o przykłady to mu ich nie podam.
dodał: szymon21krakow data: 2009-10-15 10:24:20
i to sa wlasnie najlepsze dowody na istnienie wiezi umyslowych, mysle ze wiele osob doswiadczalo tego typu zdarzen
dodał: seb85 data: 2009-10-22 18:21:59
Średnio człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego potencjału mózgowego, więc nielogiczne by było stwierdzenie, że egzystencja ludzi bazuje jedynie na pięciu zmysłach.
dodał: Ufo2009 data: 2009-11-13 17:42:39
szymon zgadzam sie z toba to naprawde niesamowite mnialem tak i to bardzo wiele razy np wczoraj to jest niesamowite
dodał: kefasos data: 2011-01-06 19:50:05
nic nie dzieje sie z przypadku, skoro sa ludzie ktorzy maja takie odczucia ja tez do nich naleze, widocznie sa wstanie podswiadomie bez kontroli swiadomej poslugiwac sie takimi zdolnosciami. przy 10% mozgu goja nam sie rany, co by bylo przy 100% mozgu? zmienialibysmy swoj wyglad a nawet i forme! telepatia to nastepne pare procent a naprawde wszystkie zjawiska, dziwne nie wytlumaczone rzeczy sa dzieki umyslowi. poczekajmy az naukowcy dojda do 50% prawdy, to bedzie szok dla calej ludzkosci!!
dodał: xSaM data: 2011-06-29 22:28:47
Co do Szymona to myślę, że masz z mamą silną więz. Ale w rodzinie (kochającej się) to normalne, niektórzy mogą o tym nie wiedzieć. Kiedy poznasz Dziewczynę i ją pokochasz a ona Ciebie też utworzycie taką wiez. Z przyjacielem też można mieć taką wiez (ale tylko z prawdziwym przyjacielem który też Ciebie bedzie uważał za przyjaciela).
dodał: buniagunia data: 2011-07-16 18:45:14
Dwie różne wróżki zapowiedziały mi jednakową datę mojej śmierci.
Przestraszyłam się, spróbowałam przejść test na przepowiedzenie życia
na http://vsevidno.com
i otrzymałam znów tę datę! ((
Co mam robić? Wierzyć albo nie? Dlaczego wszędzie jest ten sam wynik?

Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::