Tran z dorsza może zapobiegać depresji

dodano: 28/06/2007 02:35 • komentarze: 0 • odsłony: 2373 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Łyżeczka tranu z dorsza dziennie może zapobiegać depresji - twierdzą norwescy naukowcy, których praca ukazała się na łamach "Journal of Affective Disorders".

Tran z dorsza może zapobiegać depresji


Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen przeprowadzili badania w grupie niemal 22 tys. osób powyżej 40 roku życia. Podczas badań zebrano dane na temat różnych czynników wpływających na ryzyko depresji, jak wiek, płeć, palenie, picie kawy i alkoholu, wykształcenie i aktywność fizyczna.

Jak zaobserwowali badacze, ochotnicy, którzy regularnie przyjmowali tran byli o 30 proc. mniej podatni na depresję niż ci, którzy tranu nie przyjmowali. Im dłużej był podawany tran, tym mniejsze było zagrożenie depresją. Ogółem, w grupie stosującej tran odsetek cierpiących na depresję wynosił 2,5 proc., w porównaniu z 3,8 proc. w grupie kontrolnej.
REKLAMA Czytaj dalej

Niektórzy z komentujących pracę specjalistów zwracają uwagę, że lepsze samopoczucie pacjentów pijących tran może wynikać z jego korzystnego wpływu na układ krążenia, a nie z bezpośredniego antydepresyjnego działania. Krytycy tych badań podkreślają też, że ich autorzy nie wzięli pod uwagę różnic w zamożności pacjentów - uważa się, że bogaci mają mniej powodów do zmartwień.

Tran obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3 o wielostronnie korzystnym działaniu na zdrowie. Wcześniejsze badania innych naukowców wskazywały między innymi, że kwasy te poprawiają rozwój mózgu u dzieci, pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia - np. zmniejszają ryzyko udaru mózgu i zawału serca oraz mogą obniżać ryzyko nowotworów.

źródła: PAP / onet.pl / lysi.com.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::