Twoja drukarka może zabić

dodano: 03/08/2007 02:19 • komentarze: 6 • odsłony: 3964 • kategoria: Ciekawostki • dodał: Simon

Twoja drukarka może zabićNiektóre drukarki uwalniają w powietrze drobne cząsteczki, mogące wnikać do dróg oddechowych i wywoływać u ludzi problemy ze zdrowiem, od podrażnień po raka - wykazały nowe badania australijskie. Informuje o nich serwis "News in science".

Zdrowiu urzędników potencjalnie zagrażają biurowe drukarki laserowe, które emitują w powietrze duże ilości drobnych cząsteczek - ogłosili naukowcy z Australii. W efekcie może dochodzić np. do podrażnienia dróg oddechowych, niewykluczone są też nowotwory - twierdzi główna autorka badań, prof. Lidia Morawska z Queensland University of Technology, dyrektorka International Laboratory for Air Quality and Health.

Gdy wdychamy te ultradrobne cząsteczki, mogą one się dostawać do najgłębszych części układu oddechowego, a stamtąd - trafiać do krwi - ostrzegła Morawska.

Naukowcy nie znają na razie budowy chemicznej tych cząsteczek. Nie wiedzą też, w jaki sposób są one uwalniane. Zalecają jednak, aby solidnie wietrzyć biura, co zminimalizuje ryzyko wdychania tych cząstek.

W badaniach 17 spośród 62 badanych drukarek zaklasyfikowano jako "intensywnie emitujące cząstki". 37 drukarek nie wydzielało tych cząsteczek w ogóle.

Artykuł zawiera listę badanych marek i modeli drukarek ze wskazaniem ilości emitowanych cząsteczek. Do urządzeń emitujących duże ilości cząsteczek zaliczono w sumie 12 modeli drukarek Hewlett Packard i jedną drukarkę Toshiby.

Morawska zauważa, że w warunkach eksperymentalnych jedna z drukarek uwalniała cząsteczki w tempie porównywalnym z tempem emisji cząsteczek w trakcie palenia papierosów.

Stwierdzono także, że najwięcej cząsteczek drukarki emitowały wówczas, kiedy toner był nowy i gdy drukowano zdjęcia i grafiki, wymagające większej ilości toneru.

Morawska przyznała, że całego odkrycia dokonano przez przypadek, podczas badań związku skuteczności wietrzenia w biurze, zdrowia urzędników i zanieczyszczeń spoza budynku. Naukowcy analizowali przypadek dużego budynku w sąsiedztwie ruchliwych ulic i autostrady.

Nie spodziewaliśmy się znaleźć źródeł zanieczyszczenia we wnętrzu biura. Tymczasem wkrótce okazało się, że znajdujące się w budynku źródła zanieczyszczeń były o wiele silniejsze od tych z zewnątrz - powiedziała badaczka.

Okazało się np., że średnia liczba cząsteczek w badanym budynku była pięć razy większa w godzinach pracy niż poza nimi. Zarazem przy najwyższych stężeniach stężenie cząsteczek w budynku było około trzy razy większe niż za dworze.

Morawska zauważyła, że w biurach o kiepskiej wentylacji wyższe stężenia cząsteczek mogą utrzymywać się przez cały dzień.

Jak dodała badaczka, związane z tym ryzyko dla zdrowia jest "dość duże" w przypadku pracowników, którzy "siedzą w takim biurze przez całe dni i miesiące".

Naukowcy sugerują, by przy kupnie drukarek zarządzający biurami brali pod uwagę zakup tych zaklasyfikowanych w badaniu jako emitujące mało cząsteczek. Ponadto, drukarki powinny stać w takich miejscach biura, w których "ruch powietrza nie przeniesie cząsteczek po całym pomieszczeniu".

Wyniki badań ukażą się w piśmie "Environmental Science & Technology".

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages/EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Malga data: 2007-09-26 23:36:52
Cos w tym jest ja z moim mężem używamy takiej drukarki no ale co zrobić.
dodał: seba358 data: 2007-10-18 19:24:41
niedługo będzie na pierwszej stronie w gazetach drukarka seryjny zabójca he a lodówka pożera małe dzieci
dodał: pOtFuR data: 2009-01-23 13:04:13
ide wyrzuce drukarke przez okno
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-07-26 19:58:23
przez to wyrzucilem drukarkę xD
dodał: virter data: 2010-12-06 17:57:24
Drukarkonator ;-)
dodał: Maced data: 2012-06-11 19:20:06
Chodź, kostucho!
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::