Voodoo i Satanizm. Co łączy te dwa zgoła inne kulty?

dodano: 23/07/2009 21:55 • komentarze: 5 • odsłony: 8680 • kategoria: Ezoteryka/Magia • dodał: Shadow
Początki Voodoo

Voodoo* narodziło się na początku XVI wieku, wraz z przybyciem do brzegów karaibskiej wyspy Haiti pierwszych okrętów z niewolnikami z Afryki Zachodniej. Mimo, że wywodzili się oni z różnych obszarów geograficznych i odmiennych grup etnicznych, wyznawali zbliżone religie, w których występowały podobne bóstwa. Kult religijny stał sie elementem jednoczącym czarną społeczność na obcej, nieprzyjaznej ziemi i niejednokrotnie przyczyniał się do wybuchu buntów. To właśnie jeden z bokorów (wtajemniczonych) wywołał w początkach XIX wieku powstanie, które przyniosło Haiti częściową niepodległość. Oficjalnym językiem wudu był kreolski**Początki Satanizmu

Praktyki związane z oddawaniem czci demonom są opisane już na kartach Biblii. W IV wieku rozpowszechniły się pakty zawierane z szatanem. Teofil dla zysku i na złość biskupowi zawarł pakt z Szatanem. Według tradycji miało mu się udać odzyskać ów pakt dzięki ingerencji NMP, był to tzw. Cud Teofila. Również w Średniowieczu satanizm nie był obojętny ludzkości - był wtedy jakby reakcją na umacnianie się chrześcijaństwa.Tworzyły się hermetyczne wspólnoty, które często odwoływały się do Szatana przez praktyki czarnoksięskie tj. magia, alchemia, wróżbiarstwo. Jednak dopiero wiek XVII jest jednym z najlepiej poznanych etapów rozwoju satanizmu. Wtedy została odprawiona pierwsza czarna msza ( podczas tych mszy miało miejsce składanie ofiar z dzieci oraz rytualne orgie satanistyczne połączone z bezczeszczeniem hostii).Historia

Voodoo to bardzo skomplikowany kult, na który składa się wiele tajemniczych elementów. Jednak dziś nieliczni potrafią odróżnić prawdziwe voodoo od czarów lub czarnej magii. Zazwyczaj definiuje się je jako zbiór sposobów, którymi można się posłużyć, aby rzucić zły urok na znienawidzoną osobę. Po połączeniu z elementami wierzeń indiańskich, kult zyskał nowy wymiar charakteryzujący się większym okrucieństwem. Pojawiły się miedzy innymi "laleczki voodoo"***. Voodoo przeszło jeszcze jedną przemianę, mianowicie przejeło elementy religii katolickiej, tj. np. symbol krzyża,wiązany z przejściem ze świata materialnego do duchowego, świętych kojarzonych z bóstwami Afrykańskimi i Dziewice Maryję, która zrosła się z głównym żeńskim bóstwem voodoo - Erzulie. Najważniejszym z bóstw voodoo jest Ogun, nigeryjski bóg piorunów, ale także bóg wojownik. Pewne jego wizerunki wskazują na podobieństwo Jezusa Chrystusa.
Najbardziej niepokojącym elementem religii voodoo jest, przykładowo houngan,osoba odprawiająca rytuał voodoo przywołujący loa,bóstwo voodoo.
Duch wybiera sobie jednego z wiernych, zajmuje jego ciało i w ten sposób objawia swoją obecność uczestnikom "Tajemniczej Ceremonii". Wybraniec przejmuje zachowanie charakterystyczne dla ducha zupełnie wypierając swoją osobowość. "Tajemnicze ceremonie" to rytuały opętania. Ważną rolę odgrywają w nich bębny, za pomocą których wygrywa się skomplikowane polirytmie. Dzięki nim uczestnicy wchodzą w trans, podczas którego loa objawia się innym. W języku wyznawców mówi się wtedy, że "loa ujeżdża swojego konia" ( jak gdyby duch był jeźdźcem, a człowiek jedynie jego wierzchowcem). Osoby te zostały zazwyczaj wcześniej inicjowane w kult lub posiadają specyficzne predyspozycje do wejścia w trans. Każdy z loa posiada swój własny odrębny symbol (veve), malowany kredą na ziemi przed rozpoczęciem obrzędu. Symbole loa:
Największy współczesny związek wyznaniowy satanistów – Kościół Szatana - stworzył w 1966 roku Anton Szandor LaVey w San Francisco, autor Biblii Szatana. Kościół Szatana posiada własną hierarchię kapłańską. Uznano, że najważniejsze nie jest zaspokajanie potrzeb cielesnych, lecz pełne rozpoznanie swojej istoty i kształtowanie świata zgodnie z nią. Sataniści obchodzą Noc Walpurgi, Halloween, pierwsze dni poszczególnych pór roku. Praktyki religijne obejmują magię seksualną, rytuały uzdrawiania, rytuały zniszczenia, praktyki okultystyczne. Modlitwa jest uważana za bezużyteczną, podobnie jak ofiary. Niektórzy sataniści odprawiają tak zwane czarne msze, będące parodystycznym odpowiednikiem katolickiej mszy.

Podobieństwa i rozbieżności

W voodoo istnieje wiara w jednego boga (któremu nie oddaje się jednak czci, tak jak to jest w chrześcijaństwie) jak również w wielobóstwo. Fakt wiary w boga może budzić domysły jakoby również postać upadłego demona nie była tej wierze obca, lecz również bezpośrednie oddawanie mu czci jest raczej wykluczone.
"Tajemnicza Ceremonia" może dawać łudzące podobieństwo do chrześcijańskiego opętania. W prawdzie w samej wierze satanistycznej nie jest to jakikolwiek obrzęd, jednak opętanie to rodzaj rytuału samego Szatana.
Pewną zbieżność można zobaczyć również przyglądając się dokładnie obrzędowi "laleczki voodoo" w porównaniu z satanistycznym "oszustwem" magicznym (ofierze wmawia się, że uczestniczy w rytuale, tak naprawdę jest poddawana hipnozie). W obu przypadkach "czar" ma ukarać wroga lub skłonić do osiągnięcia przez wyznawce różnego rodzaju celów miłosnych, finansowych, cielesnych, czy też zaspokajających umysłowe żądze (zemstę, chęć mordu, spełnienie seksualne). Co prawda w kulcie voodoo szamani i szamanki używają "laleczek voodoo" zazwyczaj aby uzdrowić lub rzucić klątwę na wyznawcę religii Voodoo, Hoodoo lub chrześcijaństwa. Wierzą, że czar można rzucić tylko na człowieka, który popełnia złe czyny. To jednak ukazuje, że w voodoo tak jak i w satanizmie pokłada się wiarę w człowieka i jego prawo do samosądów.
Mimo wielu podobieństw tych dwóch kultów są to zupełnie odmienne religie. Świadczą o tym drastyczne i okrutne rytuały satanistyczne, które w kulcie Voodoo pojawią się tylko w jednym przypadku, wspomnianym wcześniej. W prawdzie w obu religiach uprawiane są obrzędy magiczne, jednak wykonuje się je z zupełnie innych pobudek. W satanizmie wyznawana jest wiara w Szatana jako proroka, ideologa, tego który ściśle określa drogę swoim wyznawcą. Natomiast w voodoo zakorzenił się politeizm, bóstwa porównywane są do chrześcijańskich świętych.
Oba te kulty są bardzo ciekawe, tajemnicze i przerażające. Sama świadomość tego, że wyznawcy tych religii mogą przyczynić się do ludzkiej krzywdy, czy to na odległość, czy też twarzą w twarz nie skłania mnie do ochoczego przyjęcia, któregokolwiek z tych wierzeń.* Bóg w języku ful, niegdyś używanym w Dahomeju (dzisiejszy Benin w Afryce Zachodniej).
** mieszanka francuskiego i słów pochodzących z języków afrykańskich
***zwyczaj nakłuwania szpilkami wypchanej kukiełki wyobrażającej wroga, w celu sprawienia mu bóluShadow

Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: hadzi data: 2009-07-23 22:26:17
a idź mi, może to dziecinne, ale naoglądawszy się filmików Illuminati na YT i końcowych partach które uderzają już w ton satanizmu masonerii i łączenia nazistów z okultyzmem, satanizmem i masonami ze sprawami NASA, U.S.A i UFO a teraz przeczytałem to i nie sądze abym miał dobrą noc xD
dodał: Sorrow data: 2009-07-31 13:07:07
Bardzo fajny artykuł...Zapomniałeś tylko dodać coś o ZOMBIE :)
Pozdrawiam
dodał: Shadow data: 2009-08-01 00:39:59
Zrobiłam to celowo :) Nie miałam o tym zbyt wielu informacji,a nie chciałam pisać nieprawdę bądź nie pełną prawdę :)PS cieszę się, że się podoba
dodał: Baphomet data: 2009-09-12 14:16:05
hadzi wspomniał(-a) o Iluminatach możne Shadow napisz coś o tej tajemniczej organizacji to interesujący temat.
Pozdrawiam
dodał: Shadow data: 2009-11-26 21:42:05
Nie bardzo wiem co to jest, ale chętnie podejmę wyzwanie, gdy tylko skończę to co teraz pisze
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::