W Górach Świętokrzyskich znaleziono kości dinozaurów

dodano: 21/07/2007 12:31 • komentarze: 5 • odsłony: 5876 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Fragmenty kości drapieżnego dinozaura odkryto w Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich - poinformował paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
W Górach Świętokrzyskich znaleziono kości dinozaurów
Zdaniem Gierlińskiego, znalezisko z Sołtykowa to pierwsze kości prawdziwych dinozaurów odkryte na terenie Polski. Według niego, znalezione wcześniej w Krasiejowie koło Opola kości należały do "kuzynów przodków dinozaurów". Paleontolog zaznaczył jednak, że obecnie trwa naukowa debata, w wyniku której okazy znalezione w Krasiejowie mogą zostać uznane za kości pierwszych, prymitywnych dinozaurów.

W Sołtykowie od kilkudziesięciu lat znajdowano tropy dinozaurów. Wiadomo, że tam dinozaury żyły, bo zostawiały ślady swoich stóp - powiedział Gierliński. Zaznaczył, że było kwestią czasu znalezienie kości tych zwierząt.

Kości w Sołtykowie znalazł doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Niedźwiedzki, który od lat współpracuje z Gierlińskim. Cztery lata temu natrafił na pierwszy okruch kości dinozaura, a jesienią ubiegłego roku znalazł fragment kręgu ogonowego i fragment kości długiej, prawdopodobnie ramieniowej. Oba fragmenty są niewielkie, mieszczą się w dłoni.
W Górach Świętokrzyskich znaleziono kości dinozaurów
Według niego, morfologia kości, ich wiek i znajdowane w pobliżu ślady wskazują na to, że szczątki najprawdopodobniej należały do drapieżnego dinozaura o długości 2-3 metrów z grupy ceratozaurów, być może do celofyza - formy ceratozaura występującej w osadach późnotriasowych i wczesnojurajskich na świecie. Ślady tego typu dinozaurów są bardzo powszechne na stanowisku w Sołtykowie - powiedział paleontolog.

Najprawdopodobniej kości pochodzą z głębszych warstw i zostały odkopane podczas eksploatacji poszukiwanego do celów jubilerskich gagatu, naukowiec znalazł je bowiem na hałdzie.

Zdaniem Niedźwiedzkiego, znalezisko jest o tyle istotne, że wróży kolejnych ciekawe odkrycia. Tropy wskazują na to, że w Sołtykowie żyły zwierzęta osiągające długość 8-9 metrów. Wcześniej w tym miejscu nie prowadzono na szerszą skalę prac wykopaliskowych. W regionie świętokrzyskim spodziewałbym się kości scelidozaurów, skutelozaurów, dilofozaurów i wczesnych allozauroidów - powiedział.

Niedźwiecki dodał, że na świecie jest tylko kilkanaście stanowisk, gdzie znaleziono kości z wczesnej jury, z której pochodzą osady w Sołtykowie.

W Górach Świętokrzyskich jest 10 stanowisk z tropami dinozaurów i kilkadziesiąt z tropami zwierząt starszych - płazów i gadów, które żyły przed erą dinozaurów.

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Anne data: 2007-07-26 23:24:57
zajebiocha ;p xp ]:P
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-08-10 12:35:05
góry świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce ^_^
dodał: Gaara data: 2011-08-22 22:03:30
Życzmy powodzenia Świętokrzyskim paleontologom ;D
dodał: Gaara data: 2011-08-22 22:05:48
Jak coś to fotografia 2 przedstawia gatunek dinozaura z typu celofyzów.
dodał: kajsandra data: 2011-11-28 16:52:17
no nareście polska,bo większość artykułów pohodzi z ameryki
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::