Wiadomo, co było przyczyną śmierci "Oetziego"

dodano: 04/07/2007 16:25 • komentarze: 2 • odsłony: 7688 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Naukowcy zdołali wreszcie odkryć, co było przyczyną zgonu słynnego "Oetziego", myśliwego sprzed 5 tys. lat, którego zmumifikowane zwłoki odnaleziono kilka lat temu zamrożone w alpejskim lodowcu, powyżej 3 tys. metrów nad poziomem morza.

Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego


Supernowoczesne badania wykazały, że zginął od strzały, która przebiła mu tętnicę i spowodowała wykrwawienie.

Naukowcy ze Szwajcarii i Włoch wykorzystali nowo wynalezione skanery medyczne do przebadania zamrożonych zwłok, bez ich uszkodzenia. Jak wynika z artykułu opublikowanego w "Journal of Archeological Science", wystrzelona z tyłu strzała rozerwała mu tętnicę szyjną, powodując gwałtowny krwotok, wstrząs, a w końcu atak serca. Nawet dzisiaj tego rodzaju rana byłaby śmiertelnie niebezpieczna, a szanse przeżycia, do czasu dowiezienia do szpitala i przejścia niezbędnej operacji, nie przekraczałaby 40 procent.
Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego
Fakt, że strzała została wyciągnięta z ciała przed śmiercią pogorszył sytuację i przyspieszył zgon - ocenił prof. Frank Ruehli z Uniwersytetu w Zurychu, który przeprowadzał badania wspólnie z naukowcami z Bolzano w północnych Włoszech, gdzie ciało jest przetrzymywane w specjalnych warunkach.
Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego
Przeskanowanie ciała potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że zgon miał związek z grotem strzały, który utkwił w ciele wędrowca, przekraczającego najwyższe przełęcze alpejskie miedzy obecnymi Włochami a południową Austrią. Nowe odkrycia wykluczyły natomiast inne teorie, na przykład, że padł on ofiarą rytualnych obrzędów albo że zmarł z wycieńczenia w trakcie długotrwałej burzy.

Naukowcy zastosowali najnowocześniejszą tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości, pozwalającą stworzyć trójwymiarowe obrazy ciała "Oetziego" i poszczególnych jego organów, bez ingerencji chirurgicznej i rozmrażania go, co mogłoby zniszczyć liczące 5 tys. lat zwłoki.

"Oetzi" stał się jedną z najsłynniejszych postaci 1991 roku, kiedy to jego ciało odkryli alpiniści w lodowcu na wysokości 3210 metrów nad poziomem morza, w pobliżu granicy austriacko-włoskiej. Archeologowie przypuszczali, że zmarły Alpejczyk, który miał ze sobą łuk, kołczan ze strzałami i miedziany toporek, był myśliwym lub wojownikiem, zabitym w walce z przedstawicielami obcego plemienia.

Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego


Inna teoria mówi, że był wędrowcem, przekraczającym Alpy z południa na północ w celach handlowych, biznesowych lub szpiegowskich. Odkrycie jego mumii spowodowało wiele rewolucyjnych zmian w myśleniu o przeszłości naszego kontynentu, m.in. pozwoliło przesunąć o ok. tysiąc lat granicę czasową wykorzystania w tej części kontynentu miedzianych narzędzi.

Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego


Wiadomo, co było przyczyną śmierci Oetziego

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 18:36:29
nie sądziłem że 5 tys. lat temu Ludzie mieli już łuki a co dopiero miedziane wyroby ;)
dodał: Dembis data: 2013-11-09 08:34:26
Nie wiem co mam o tym myśleć
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::