Wielkie budowle epoko kamienia

dodano: 18/12/2010 11:20 • komentarze: 4 • odsłony: 9273 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Skierka

Megality (gr. megas lithos- długa skała) to architektoniczne twory fascynujące ludzi od wieków. Historia i sposoby ich powstania do dziś są owiane tajemnicą, co sprawia, że istnieje wiele koncepcji ich powstawania. Często są one dość nieprawdopodobne. Najbardziej znanym obecnie kręgiem megalitycznym jest brytyjski Stonehenge. Nie jest jednak jedyną budowlą tego typu, które były dawniej bardzo popularne.
Badacze zajmujący się naukowymi koncepcjami, wyróżniają dwie główne, odnoszące się do miejsca powstania idei megalitycznej:
Allochtoniczna- megality powstały we wschodniej części Morza Śródziemnego (Malta), a stamtąd dotarły na Półwysep Iberyjski (Los Millares),a następnie rozprzestrzeniła się na całą Europę;
Autochtoniczna- doszukuje się początku idei megalitycznej na Półwyspie Iberyjskim, skąd rozprzestrzeniła się do Bretanii, na Wyspy Brytyjskie, a następnie na tereny Niemiec, Skandynawii i Polski.
Najstarsze obecnie znane megality powstały na terenie Sahary lub Afryki Środkowej i są datowane na VI tysiąclecie BC.
Próbując odnaleźć pierwowzór megalitów młodszej epoki kamienia (neolitu) można dotrzeć do środkowego paleolitu (starsza epoka kamienia). Przykładem jest czaszka neandertalczyka otoczona kamieniami z jaskini Guattari na Monte Cicero we Włoszech.
W neolicie pojawiają się kurhany i grobowce korytarzowe. Badacze zajmujący się tym problemem (np. Zygmunt Krzak) uznają, że groby te symbolizują macicę wielkiej matki, w której zmarli oczekują odrodzenia.

Typologia megalitów
Nie wiadomo gdzie dokładnie wykształciły się megality, wiadomo natomiast, że przybrały formy typowo europejskie. Budowle te to konstrukcje kamienno- ziemne lub kamienne. Najprostszą formą jest pojedynczy głaz osadzony w ziemi- tzw. menhir. Na V tysiąclecie BC datuje się groby skrzynkowe, komorowe, korytarzowe, grobowce skalne, tolosy, natomiast na IV tys. BC kręgi kamienne, dolmeny, świątynie i grobowce z placykiem odkrywane na Wyspach Brytyjskich.
Wśród megalitów wyróżnia się:
Dolmen, kamienny stół- grobowiec, składający się z głazów pionowo wkopanych w ziemię i nakrytych płaskim blokiem skalnym;
Menhir;
Grób korytarzowy;
Grób galeriowy;
Grób skrzynkowy- bloki kamienne otaczały ciało zmarłego;
Grobowiec kujawski- długi kamienno- ziemny nasyp (odkryty m.in. w Wietrzychowicach);
Kurhan;
Kromlech- krąg pojedynczych skał, zazwyczaj otaczający dolmen (np. Stonehenge);
Tolos- grobowiec kolisty z kopułą;
Megaksylon- grób z obstawą drewnianą a nie kamienną;
Alignement- zespół menhirów.

Kult
Różnorodność form wiąże się z kultem i funkcjami astralnymi. Księżyc i słońce są ciałami niebieskimi, które od wieków były możliwe do obserwacji. Ludzie zauważając ich cykliczność nadawali im cechy bogów. W mitologii europejskiej strefa lunarna uważana była za kobiecą a słoneczna za męską (podobnie w innych mitologiach, np. japońskiej (In i yo) czy chińskiej (ying i yiang): kobieca (ying/In) jest ciemna, bierna, a pierwiastek męski (yang/yo) jest jasny, aktywny). Być może podobnie były utożsamiane słońce (bóg, mężczyzna) i księżyc (bogini).
Od wielu stuleci ludzie wierzyli w uzdrawiającą moc kamieni. Często megality zwane były kamieniami płodnej czarownicy, a bliski kontakt z nimi leczył bezpłodność. Jeszcze w XIX wieku małżeństwa odprawiały rytuały przy pełni księżyca, korzystając z mocy menhirów z Carnac we Francji. Dotknięcie przez małżonków podbrzuszami dwu stron menhirów miało zapewnić im płodność, co jak sądzą niektórzy nie było całkowicie pozbawione sensu, ponieważ kamienie są magnetycznie spolaryzowane (mają biegun dodatni i ujemny), co miało gwarantować polaryzację ciała kobiety i mężczyzny i- jak twierdzą fani tej metody- zapewnić płodność.
Nie wiadomo gdzie powstał system wierzeń traktujący megality jako tunel między światem żywych i umarłych. Konstrukcje grobowe znane są na wyspach Morza Śródziemnego (np. Ggantija). Powstały tam świątynie z wielkimi ołtarzami. Takie miejsca powstawały też na terenie Wielkiej Brytanii- najbardziej znany Stonehenge (gdzie istotny był moment przesilenia astralnego, w czasie którego światło oświetlało ołtarz). Równie słynne są megality z Bru na Boyne w Irlandii (Newgrange, Knowth i Dowth). Wielkie grobowce znajdują się także na terenie Francji czy Grecji- grobowiec znany jako Grób Agamemnona (Skarbiec Arteusza) w Mykenach. Wszystkie te miejsca łączy fakt, że powstały z myślą o wybitnych jednostkach. Nie chowano w nich zwykłych przedstawicieli jakiejś grupy ludności. Można więc stwierdzić, że miały podobną funkcję jak piramidy (choć np. Newgrange powstało przed nimi (ludność irlandzka w neolicie nie tworzyła państwa, więc w grobie nie mógł być pochowany władca imperium. Mógł to być jednak np. ważny kapłan).
Istniały też budowle megalityczne nie pełniące funkcji kultowych (np. Los Millares w Hiszpanii- to cytadela, która posiada mury obronne, system bram wieże i przejścia. Miejsce to było refugium- chroniło ludzi przed niebezpieczeństwem ze strony nieprzyjaciela).
Gdzie zatem była kolebka idei megalitycznej (zarówno pod względem architektonicznym i kultowym)? Dzisiejsza wiedza nie daje możliwości jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się tereny Afryki lub wysp śródziemnomorskich. Należy jednak pamiętać, że w każdej chwili archeolodzy mogą trafić na znalezisko, które całkowicie zmieni spojrzenie na wielkie budowle.

źródła: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.tajemniceludzkosci.info/e107_plugins/autogallery/Gallery/DZIWNE%2520MIEJSCA/Stonehenge-widok02.jpg&imgrefurl=http://www.tajemniceludzkosci.info/e107_plugins/autogallery/autogallery.php%3Fshow%3DDZIWNE%2520MIEJ
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: junior data: 2011-01-27 19:48:43
nic nowego
dodał: szymon21krakow data: 2011-01-29 18:37:21
Ważne, że ciekawe. Ktoś nie zna się na tym to może się czegoś dowiedzieć.
dodał: miszczu data: 2011-05-02 17:10:25
polecam ten film:
The Puzzle of Ancient Man

http://www.youtube.com/watch?v=2ON13a5OwD8&feature=channel_video_title
dodał: janjuzef data: 2011-05-28 18:20:01
źle napisane ale przynajmniej trochę ciekawe
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::