Wyższe dzieci dzięki zapłodnieniu in vitro

dodano: 23/07/2007 00:12 • komentarze: 0 • odsłony: 1940 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Wyższe dzieci dzięki zapłodnieniu in vitroDzieci poczęte dzięki technikom zapłodnienia in vitro są nieco wyższe - średnio 3 cm, niż rówieśnicy poczęci w naturalny sposób - wskazują badania nowozelandzkie, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland doszli do takich wniosków po przebadaniu grupy 140 zdrowych dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Wszystkie przyszły na świat w terminie, przy czym 69 z nich urodziło się dzięki zapłodnieniu in vitro i wprowadzaniu tzw. świeżych (niezamrażanych uprzednio) zarodków do dróg rodnych matki, a 71 (tzw. grupa kontrolna) zostało poczętych w naturalny sposób. Dzieci z grupy kontrolnej dobrano pod względem wieku i płci.

Po uwzględnieniu w analizie wzrostu rodziców, okazało się, że dzieci poczęte dzięki zapłodnieniu in vitro były wyraźnie wyższe, niż rówieśnicy - średnio o 3 cm.

Badacze zaobserwowali też pewne niewielkie zmiany w poziomie hormonów i metabolizmie tłuszczów u dzieci poczętych in vitro. Ale, jak zapewnia prowadzący badania dr Wayne S. Cutfield, zmiany te były bardzo subtelne i na razie nic nie wskazuje, by mogły mieć negatywny wpływ na dzieci w przyszłości.

Obecnie dr Cutfield i jego koledzy sprawdzają też wpływ innych technik wspomaganego rozrodu, np. zamrażania zarodków, na rozwój potomstwa.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages / EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::