Złote dekoracje sprzed 5000 lat odkryte w Bułgarii

dodano: 11/07/2007 02:53 • komentarze: 1 • odsłony: 4078 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Zespół bułgarskich archeologów z Narodowego Muzeum Historycznego odkrył na stanowisku w pobliżu miejscowości Dabene w Bułgarii starożytne dekoracje naścienne ze złota - donosi serwis internetowy Novinite.

Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych w starożytnym kopcu sprzed 5000 lat, naukowcy odkryli na ścianach przy wejściu dobrze zachowane zdobienia w kształcie spirali, wykonane ze złotych rurek.

Złote spirale na ścianach są - wśród starożytnych znalezisk, odkrytych jak dotąd w Bułgarii - czymś wyjątkowym.

Wewnątrz kopca naukowcy odnaleźli osiem różnych naczyń glinianych, ukrytych w wydrążonym dołku przykrytym kamieniami.

Najnowsze znaleziska wskazują, że populacja zamieszkująca badany obszar znajdowała się na wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego, opanowując precyzyjne i skomplikowane technologie wyrobu różnych przedmiotów, zwłaszcza ze złota.

Dzięki nowemu odkryciu archeolodzy uzyskali potwierdzenie ich wcześniejszej hipotezy, że na terenach dzisiejszej Bułgarii już w starożytności znajdowały się ośrodki wydobycia złota i wytwarzania z niego przedmiotów, które poddawane były artystycznej obróbce.

Bułgarscy naukowcy wydobyli już na tym stanowisku w poprzednich latach wiele złotych przedmiotów i ich fragmentów, pochodzących z III tysiąclecia p.n.e.

Wykopaliska w pobliżu Dabene trwają i archeolodzy są przekonani, że odnajdą jeszcze wiele interesujących artefaktów, które dostarczą nowych informacji o ludziach zamieszkujących te ziemie w starożytności.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 21:40:03
Dlaczego pisze że złote spirale na ścianach są czymś wyjątkowym? Wątek został poruszony i urwany.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::