Znaleziono szczątki dzieci Mikołaja II?

dodano: 29/09/2007 10:47 • komentarze: 0 • odsłony: 3998 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Znaleziono szczątki dzieci Mikołaja II?Istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", że szczątki znalezione w sierpniu pod Jekaterynburgiem na Uralu należą do dzieci ostatniego cara Rosji Mikołaja II - podały miejscowe władze.

- Śledczy doszli do wstępnej konkluzji, że istnieje wysoki stopień prawdopodobieństwa iż kości należą do następcy tronu Aleksego i księżnej Marii - powiedział zastępca szefa biura medycyny sądowej w obwodzie swierdłowskim Władimir Gromow.

Szczątki te znaleziono w tym samym rejonie, gdzie 13 lipca 1993 roku natrafiono na szczątki Mikołaja II, jego małżonki i trzech córek.

Mikołaj II Romanow abdykował w 1917 roku po zwycięstwie rewolucji lutowej. Wkrótce wraz z rodziną - carycą Aleksandrą, wielkimi księżnymi: 22-letnią Olgą, 20-letnią Tatianą, 18-letnią Marią i 16- letnią Anastazją, a także 14-letnim carewiczem Aleksym - został internowany.

W nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku, z rozkazu wodza bolszewików Włodzimierza Lenina, carska rodzina została rozstrzelana w piwnicy domu kupca Władimira Ipatijewa w Jekaterynburgu. Ciała zakopano w pobliskim lesie.

W 1979 roku dwaj rosyjscy historycy odkryli ludzkie szczątki w zbiorowej mogile pod Jekaterynburgiem. W obawie przed represjami trzymali to w tajemnicy do 1989 roku. Dopiero w lipcu 1991 pod okiem KGB przeprowadzono ekshumację. Z dołu wydobyto szczątki dziewięciu osób.

Przeprowadzona przez amerykańskich i rosyjskich naukowców analiza DNA umożliwiła stwierdzenie ze 100-procentową pewnością, że znalezione w 1979 roku szczątki ludzkie to szczątki cara Mikołaja II, carycy Aleksandry, wielkich księżnych - Olgi, Tatiany i Anastazji, a także ich służby - doktora Jewgienija Botkina, kucharza Iwana Charitonowa, kamerdynera Aloizija Truppa i pokojówki Anny Demidowej.

Wtedy nie było wiadomo, co się stało z ciałami pozostałej dwójki carskich dzieci - carewicza Aleksego i wielkiej księżnej Marii. Uważano, że zostały one spalone.

17 lipca 1998 roku w cerkwi na terenie twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu odbył się państwowy pogrzeb ostatniego cara Rosji Mikołaja II i członków jego rodziny. Wśród uczestników był ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::