Zorze na Jowiszu

dodano: 23/09/2007 14:13 • komentarze: 1 • odsłony: 3922 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Sonny

Zorze na JowiszuMyślisz, że dające się zaobserwować w okolicach Alaski zorze polarne są duże? 'To nic' - mówi Randy Glandstone z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie. 'Na Jowiszu występują zorze polarne wielkości naszej planety'.

Miesiąc temu, Glandstone z zespołem przy zastosowaniu obserwatorium Chandra X-ray Observatory należącego do NASA, zarejestrował rozbłyski na Jowiszu, które możemy zobaczyć na załączonym zdjęciu.

Fioletowe rozbłyski występujące na pierścieniach olbrzyma to rentgenowskie zorze polarne.

Zorze polarne na Jowiszu nigdy się nie kończą.
"Widzimy je za każdym razem gdy na niego spojrzymy" - mówi Glandstone.

Na naszej planecie największe zorze polarne wywoływane są przez słoneczny wiatr. Eksplozje energetyczne na Słońcu uwalniają potężne chmury gazów, które kilka dni później uderzają w naszą górną atmosferę zaczynając świecić. Na Jowiszu słoneczny wiatr nie jest konieczny. "Jowisz generuje swoje własne światło" - tłumaczy Glandstone.

Proces wiąże się z obrotem Jowisza. Potężna planeta, obracająca się w pełni wokół własnej osi w ciągu 10 godzin, wywołuje duże zmiany elektromagnetyczne , co prowadzi do wyładowań.

źródła: HOTNEWS.PL
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-08-10 12:30:13
musi to być piekne ^_^
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::