Zwierzęta przeczuwają śmierć ludzi

dodano: 05/03/2010 14:43 • komentarze: 12 • odsłony: 11960 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Synthetic

O tym, że zwierzęta przeczuwają śmierć właścicieli, pisaliśmy wiele razy. Nasi czytelnicy wielokrotnie opisywali sytuację, że pies lub kot zaczynał zachowywać się bardzo dziwnie dokładnie w chwili, kiedy jego pan lub pani ginęli w wypadku samochodowym.

„Kiedy zaczął wyć pies wszyscy zrozumieli, że jest to zły znak i ktoś umarł” - to fragment relacji osoby, która zauważyła dziwne zachowanie swojego psa. Zaczął on wyć zupełnie bez powodu, zachowywał się bardzo dziwnie. Cała rodzina odebrała to zachowanie psa jako znak, że z kimś bliskim mogło stać się coć złego. Okazało się, że właśnie w tym momencie doszło do wypadku samochodowego (kilkaset kilometrów od domu), w którym zginął jego ukochany pan. Pies w jakiś tajemniczy sposób wiedział, że jego pan właśnie odszedł z tego świata.

Takich relacji jest na tyle dużo, że można uznać tego typu zjawisko za realnie istniejące. Już kiedyś pisaliśmy o kocie Oskarze, który potrafi więcej – przewidzieć zbliżającą się śmierć! Depesza o tym ukazała się w serwisie agencji AFP, która jest jak najdalsza od publikowania „ciekawostek”. Przypomnijmy depeszę sprzed kilku miesięcy.

Oscar - kot, który potrafi przewidzieć śmierćZwierzęta przeczuwają śmierć ludzi

Kot o imieniu Oscar, który mieszka w amerykańskim stanie Rhode Island, potrafi przewidzieć śmierć starszych ludzi na kilka godzin przed jej nastąpieniem - informuje prestiżowe pismo "New England Journal of Medicine". Oscar odwiedza mieszkańców Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Seniorów w Providence na kilka godzin przed ich zgonem. Personel kliniki zna już zdolności zwierzęcia i traktuje jego wizyty jako sygnał alarmowy. Pracujący w ośrodku lekarz Oscar Sosa twierdzi, że kot przyszedł już do 25 pacjentów tuż przed ich śmiercią. Profesor Brown University Joan Teno, która opiekuje się pacjentami kliniki, twierdzi, że "kotu zawsze udaje się pojawić i zawsze robi to w ostatnich godzinach życia starszych ludzi". Jej zdaniem jednak, jego zachowanie nie musi świadczyć o paranormalnych zdolnościach.

- Możliwe, że ma to wytłumaczenie chemiczne - twierdzi. Dwuletni szaro-biały Oscar mieszka głównie na trzecim piętrze kliniki w Providence.

Sprawa ma jednak swój ciąg dalszy. Okazuje się, że niezwykłe zdolności kota Oskara nadal wprawiają w zdumienie personel ośrodka dla seniorów.

Kot Oscar przewidział śmierć 50 pacjentów domu opieki.

Zwierzęta przeczuwają śmierć ludziOscar ma prawdziwy dar. Ale lepiej, żeby się z Tobą nie zaprzyjaźnił.


Zwierzęta przeczuwają śmierć ludziDr David Dosa od pięciu lat obserwuje Oscara z domu opieki w Providence w stanie Rhode Island. I wielokrotnie przekonał się o trafnych prognozach kota. Teraz napisał o nim książkę - informuje ''Daily Telegraph''.

5-letni kot zazwyczaj nie jest towarzyskim stworzeniem. Do domu opieki trafił jako mały kociak. I od tamtej pory zadziwia wszystkich. Zdarzało się nawet, że Oscar lepiej przewidywał śmierć pacjentów niż personel medyczny.

Pierwszy raz Oscar stał się sławny po ukazaniu się artykułu dr. Dosy w czasopiśmie ''New England Journal of Medicine'' w 2007 roku. Później wielokrotnie potwierdzał swoje zdolności - trafnie przewidział śmierć aż 50 pacjentów. Teraz David Dosa, geriatra i wykładowca na Uniwersytecie Browna, poświęcił niesamowitemu kotu książkę.

Zwierzęta przeczuwają śmierć ludziOscar spędza całe dnie łażąc z pokoju do pokoju, nigdzie się nie zatrzymuje na dłużej i nigdy nie poświęca dużo uwagi żadnemu z pacjentów. Wyjątkiem są ci, którym zostało tylko kilka godzin życia.

Jeśli czuje, że pacjent niedługo umrze, a drzwi do jego pokoju są zamknięte - drapie i próbuje za wszelką cenę wejść do środka. Personel medyczny placówki jest do tego stopnia przekonany o nieomylności kota, że natychmiast zawiadamia rodzinę pacjenta, koło którego położy się Oscar.

Wymknie się na dwie minuty, zje trochę karmy i zaraz z powrotem kładzie się obok pacjenta. To jest tak, jakby on dosłownie czuwał - twierdzi dr Dosa.

Kiedyś pielęgniarki posadziły Oscara na łóżku pacjenta, który zdaniem lekarzy był bliski śmierci. Ale kot demonstracyjnie zlazł z tego łóżka i przeniósł się do innego pokoju. Nie pomylił się. Pierwszy pacjent żył jeszcze dwa dni, drugi umarł już po kilku godzinach. Krewni pacjentów doceniają obecność Oscara w domu opieki. Zdarza się nawet, że kot jest wspomniany w podziękowaniach dla lekarzy, drukowanych w gazetach.

- Dla ludzi jest to dużym pocieszeniem, że to zwierzę było tam i mogło być przy ich bliskich w chwili odejścia. On tam był, kiedy oni nie mogli - tłumaczy Dosa. W książce ''Making rounds with Oscar: the extraordinary gift of an ordinary cat'' David Dosa nie stwierdza jednoznacznie jak nauka można wytłumaczyć koci ''dar''. Przypuszcza jedynie, że Oscar potrafi wyczuwać szczególne substancje biochemiczne, które uwalniają się w czasie zamierania komórek.

W domu opieki w Providence mieszka jeszcze pięć innych kotów, ale żaden nie wykazuje takich zdolności jak Oscar.


Tekst zamieszczony dzięki uprzejmości Fundacji Nautilus
http://www.nautilus.org.pl

źródła: Fundacja Nautilus
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: szymon21krakow data: 2010-03-05 17:33:55
Nie chciałbym spać z tym kotem hehehe
dodał: Baphomet data: 2010-03-05 17:46:01
No Synthetic jak nie było nowych artykułów przez ponad miesiąc to teraz codziennie nowy, no gratulacje
dodał: Synthetic data: 2010-03-05 17:49:22
Dzięki.
Nie wiem ile uda mi się utrzymywać tą tendencję, ale się staram :>
dodał: Baphomet data: 2010-03-05 21:19:33
Synthetic jest z Tobą jakiś kontakt bo mam pomysł na ciekawy artykuł
dodał: Synthetic data: 2010-03-05 21:35:19
Forum nasze, na którym możesz napisać Pw albo adres mailowy. Który także znajdziesz na forum :)
Ewentualnie pisz na adres redakcji po prostu.
dodał: Gieksiarz1964 data: 2010-03-07 20:25:54
Fajny Kociak ^_^
dodał: CiekawePL data: 2010-07-02 15:30:06
Ale jakie dziwne ma oczy. Na wszystich oprócz jednego tak się wpatruje. Ale na tym jednym i tak też dziwnie wygląda...
dodał: agasza3 data: 2010-08-02 12:28:50
Nie tylko koty mają takie zadziwiające zdolności...psy potrafia wyczuć atak padaczki lub zapaść insulinową u swojego właściciela na pare minut przed atakiem. Dobrze wyszkolony pupil daje znać swojemu panu, że dzieje się cos niedobrego. Osobiście wolę taką formę "jasnowidzenia" u zwierząt. Na samą myśl, że[url=http://vsevidno.com/vivuse.html] datę mojej śmierci[/url] bezbłędnie "przewidzi" kot dostaje gęsiej skórki
dodał: AnKa data: 2010-09-12 13:15:04
Chcialabym miec takiego kota.Nie ze wzgledu na jego zdolnosci;jest fajniutki ;]
dodał: NikAś data: 2011-10-19 20:05:00
Słodki kociak ^^
dodał: Masia914 data: 2012-04-06 09:12:03
Moim zdaniem koty to tajemnicze stworzenia. Na przykład moja kotka pewnego dnia unikała mnie intensywnie- syczała, jeżyła się itp. Jakiś czas później ze szpitala przyszły wyniki badań, które miałam robione pod koniec wakacji, z powodu potwornego samopoczucia - miałam boleriozę! Ten sam kot, rok wcześniej, leżał przy mnie podczas grypy - mruczał, nie odstępował na krok i tak przez cały dzień. Następnego dnia czułam się znacznie lepiej. Może i te przykłady nic nie dowodzą, ale o uszy obiły mi się jeszcze jakieś historie, że koty ostrzegały właścicieli przed niechybną śmiercią spowodowaną, np., chorobą serca! Jak to "stwierdziła" Yenefer z sagi "wiedźmina", Andrzeja Sapkowskiego - "Magiczne właściwości mają tyko smoki i koty..."(;P).
dodał: krtol data: 2018-08-19 00:12:04
Koty to ciekawe i tajemnicze zwierzęta, kiedyś były kojażone z czarownicami. Uważam, że widzą i czują więcej niż my.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::